Aventura a început încă de la primele ore ale dimineţii, când ecologiştii au făcut o călătorie cu trenul pe Semeringul Bănăţean, pe ruta Oraviţa – Lişava – Ciudanoviţa – Gârlişte şi Anina. Următoarea oprire a fost la Anina, unde voluntarii au monitorizat halda de deşeuri miniere de la puţurile 1 şi 3 ale fostei exploataţii miniere.
Călătoria a continuat, în prezenţa unui ghid, la rezervaţia naturală Buhui – Mărghitaş, şi pe Cheile Minişului, la izvorul Bigăr din Parcul Naţional Cheile Nerei-Beuşniţa. Acţiunea de monitorizare alternativă a mediului s-a încheiat, după-amiază, la lacul Gura Golâmbului.

