Astfel premierul Călin Popescu Tăriceanu a anunţat că majorarea pensiilor va fi devansată şi se va face de la 1 noiembrie.
Valoarea punctului de pensie va creşte cu aproximativ 30%, mai exact de la 416 lei la 541 de lei, în urma suplimentării bugetului asigurărilor sociale de stat pe 2007, cu circa un miliard de lei.
De la 1 ianuarie 2008 va urma o nouă creştere a punctului de pensie, până la aproximativ 580 de lei.
Anca Preda
