REŞIŢA – Anul trecut, 34 de cărăşeni s-au accidentat la locul de muncă, cu 18 mai mulţi decât în 2012. Din numărul persoanelor accidentate, trei au decedat, arată datele Inspectoratului Teritorial de Muncă din Caraş-Severin.
De asemenea, cele mai multe accidente, un procent de 35,3%, s-au înregistrat în industria de fabricare a accesoriilor auto. Analiza accidentelor de muncă întocmită de cei de la ITM mai arată că cei mai mulţi dintre cei accidentaţi în 2013, în procent de 52,94%, aveau vârsta cuprinsă între 30 şi 50 de ani. De remarcat şi că lucrătorii cu o vechime mai mică de cinci ani în câmpul muncii au fost cei mai expuşi anul trecut riscului de accidentare, aceştia reprezentând un procent de 50%.
Ocupaţia cel mai frecvent întâlnită în rândul persoanelor accidentate la locul de muncă este cea de muncitor calificat, mai arată datele prezentate de ITM. În anul 2013, au încheiat incapacitatea temporară de muncă 21 persoane, din care o persoană cu invaliditate gradul II.