REȘIȚA – În perioada 12-15 octombrie s-a desfășurat, la Călărași, Campionatul Național de Juniori 4 și cel de U17, iar sportivii reșițeni au urcat de mai multe ori pe podiumul de premiere!

„Noi am participat la Campionatul Național de juniori 4 lupte libere și lupte feminine cu sportivi legitimați la Clubul Sportiv Școlar Reșița și la Clubul Sportiv Municipal Reșița. La lupte libere am avut cinci băieți care s-au luptat cu medaliile pe masă. Carlos Rădulescu a câștigat titlul de campion național la categoria 44 de kg, deci confirmă forma bună prin care trece. Ricardo Sarai, la categoria 75 de kg, a devenit vicecampion național, iar Mihai Marila, la categoria 62 de kg, a luat bronzul. La categoria 48 de kg, luptătorul Gheorghe Lucas s-a clasat pe locul 5. Un loc 5 a avut și Sasha Hoța la 68 de kg. O prestație foarte bună a avut și Vlad Dință, la categoria 40 de kg, unde a câștigat trei meciuri și s-a clasat pe locul 7. Prestația băieților a fost foarte bună și au adus puncte pentru club. La nivel de cluburi și asociații ne-am clasat pe locul 3 cu CSȘ Reșița și trebuie să ținem cont că au participat peste 40 de cluburi. Mulțumim directorului CSȘ Reșița și Inspectoratului Școlar Județean Caraș-Severin pentru susținerea financiară. La lupte feminine,  Andrada Dință, categoria 36 de kg, a devenit vicecampionă națională, Iulia Mihart, la categoria 44 de kg, a fost pe 5, Maria Lozici, la categoria 32 de kg, s-a clasat pe 7. Au punctat pe cluburi și asociații Andrada Dință, Maria Lozici, Denisa Pintiliciuc, Iulia Mihart și Florentina Sandu. Astfel am obținut un onorant loc 6 din 30 de cluburi participante. Asociația Județeană de Lupte Caraș-Severin a susținut sportivii de la CSM Reșița pentru a participa la acest campionat național și doresc să-i mulțumesc și Consiliului Județean Caraș-Severin pentru susținerea financiară. În concluzie, cred că a fost o competiție foarte reușită și au participat la acest campionat național peste 600 de sportivi. Am avut șapte sportivi care au intrat în finală pentru aur, argint și bronz. Cred că s-a creat un nucleu puternic de juniori IV și cu siguranță acești sportivi vor face performanță pentru Reșița. La acest campionat național s-a ținut și un curs de formare al arbitrilor, iar Reșița a participat cu Mihai Turculeanu, Ovidiu Safer și Ionela Câmpean. Staff-ul tehnic a fost alcătuit din antrenorul coordonator Adrian Dacica, Franț Andrei și Mihai Turculeanu.”, a spus antrenorul Florin Dință.