CARANSEBEȘ – Atletul caransebeșean, în vârstă de doar 16 ani, a fost cronometrat cu timpul de 31:57 de secunde la Cupa Europei U20 de alergare pe șosea!

Lucian Ștefan, atletul nostru, s-a clasat pe locul 6 la Cupa Europei U20 de alergare pe șosea, concurs desfășurat la Oderzzo, în Italia, cu echipa României, în clasamentul pe echipe. Lucian a alergat cu timpul de 31:57 de secunde, reușind un Personal Best, cea mai bună performanță a echipei noastre. Colegii lui, Ihnatiuc și Savlovschi, au punctat în acest clasament. În proba individuală s-a clasat pe locul 17, el și Savlovschi au fost cei mai tineri participanți. Lucian Ștefan are doar 16 ani. Competiția s-a desfășurat pentru atleți U20, adică inclusiv 19 ani împliniți. Sper ca peste 3 ani să câștige o medalie la aceasta competiție. Felicitări echipei noastre naționale, felicitări atleților, antrenorilor și Federației Romane de Atletism pentru încredere. Echipa noastră a fost cea mai tânără! Echipa feminină, care a alergat 5 km s-a clasat pe locul 5. Bravo, fetelor, bravo, antrenorilor voștri!”, este mesajul transmis de antrenorul emerit Cristian Dragomir.