Caraş-Severin, Romania

CARANSEBEȘ – Biserica Romano-Catolică din Caransebeș a găzduit duminică, 7 mai, aniversarea a 25 de ani de preoție ai preotului paroh Martin Neagu, sau „jubileul de argint”. Momentul a fost onorat de episcopul romano-catolic de Oradea, de vicarul general al Diecezei Timișoara, colegi preoţi din parohiile învecinate Caransebeșului, numeroși credincioşi, dar și de senatorul Marcel Vela, un bun prieten al părintelui Neagu. „Recunoștință și mulțumire pentru Bunul Dumnezeu înseamnă acești 25 de ani de preoție. Și chiar și acum încă simt că nu sunt vrednic, mă întreb: de ce eu? De ce pe mine? Și încă nu am un răspuns”, ne-a declarat părintele Martin Neagu.