Sătenii au adunat ciupercile din pădure aşa cum fac de ani de zile, dar se pare că de data aceasta ciupercile au fost otrăvitoare şi au afectat 18 localnici dintre care opt copii. În momentul de faţă nu există salon la secţia interne fără pacienţi intoxicaţi cu ciuperci, chiar ieri noapte au fost internaţi alţi doi în comă.
„Am cules din pădure cuci, că noi aşa le zicem. Le-am fiert, apoi le-am prăjit pe plită. După două ore mi s-a făcut rău, îmi vâjâia capul”, a povestit o pacientă. Monica Puticiu, şef UPU, spune că „simptomatologia este diversă, unii sunt extrem de agitaţi, alţii sunt în stare gravă şi au fost internaţi la reanimare”.
I.C.
