REȘIȚA – Clubul „Reșița 07” s-a întors cu o medalie de aur și una de bronz de la Campionatele Europene de înot masters de la Kraj, Slovenia. Competiția a avut loc în perioada 1-7 septembrie, iar clubul reșițean a participat cu șapte sportivi.

La cel mai important turneu al Europei au concurat peste 5000 de înotători, la toate cele 5 discipline ale natației: 2787 la înot, 225 la înot sincron, 79 la sărituri în apă, 882 la polo și 1104 la înot în ape deschise. Reșițeanul Miroslav Coicici a câștigat titlul de campion european la proba de 200 m liber și tot el a obținut medalia de bronz la proba 400 m liber. Sportivii de la clubul „Reșița 07” s-au clasat pe locurile 1-10 de 9 ori: Miroslav Coicici a fost al IV-lea la proba de 50 m fluture și 100 m liber, George Orzănescu la proba 50 m spate s-a clasat tot pe locul al IV-lea, Bogdan Ibănișteanu la proba 100 m bras a fost pe poziția a VII-a, iar Miroslav Coicici s-a clasat pe locul VIII la proba de 50 m liber. George Orzănescu a fost și el al VIII-lea, dar la proba de 100 m liber, în timp ce Valeriu Buzatu a ocupat locul X la proba 200 m mixt.

Celelalte rezultate au fost: locul XII George Orzănescu la 50 m fluture, locul XIII Bogdan Ibănișteanu la 50 m bras și Dorina Maria Iana la 100 m spate, locul XIV Iasmina Cojocariu la 50 m fluture, Dorina Maria Iana la 50 m spate, Valeriu Buzatu la 100 m liber și George Orzănescu la 50 m liber, locul XV Iudita Pau la 50 m spate și Bogdan Ibănișteanu la 200 m bras, locul XXIII Iudita Pau la 50 m bras și Iasmina Cojocariu la 50 m liber.

„Spre bucuria noastră, reprezentanții Clubului Sportiv de Înot Reșița 07 s-au întors în acest an de la Campionatul European cu două medalii, una de aur și una de bronz prin Miroslav Coicici. Am reușit să fim de 9 ori în primele 10 locuri, iar de alte 9 ori pe locurile 11-20. De asemenea, ne-am clasat de 2 ori pe locurile 21-30. În opinia mea, este o comportare foarte bună a sportivilor noștri”, a declarat Dorina Maria Iana, președintele executiv al Clubului Sportiv de Înot Reșița 07.