REȘIȚA – Peste 200 de elevi s-au întrecut la Campionatele Naționale Școlare de înot, de la Baia Mare, competiție la care CSȘ Reșița a reușit să câștige nouă medalii!

„Ne-am întors de la Baia Mare, unde s-au desfășurat Campionatele Naționale Școlare, competiție ce s-a organizat prin Inspectoratul Maramureș, de către Ministerul Educației Naționale. Clubul nostru a terminat concursul pe locul 8 în clasamentul general din 20 de cluburi, obținând la final 9 medalii, dintre care 4 de aur, 4 de argint și una de bronz. La individual s-a remarcat Eduard Laszlo, care a obținut două titluri de campion național în probele de 50 și 100 metri liber și o medalie de bronz la 50 metri spate. Alexandru Costiș a obținut medalia de argint în proba de 50 metri fluture și una de bronz la 100 metri fluture. De asemenea, ștafeta băieților de 14 ani a obținut două titluri naționale în probele de 4×50 metri metri liber și 4×50 metri mixt, având în componență băieții Ianis Franț, Andrei Ignat, Alexandru Costiș și Eduard Laszlo. Ștafeta fetelor de 12 ani, antrenată de profesorul Mihai Popilian, a obținut două medalii de argint la probele de 4×50 metri mixt și 4×50 metri liber. Ștafeta fetelor a fost formată din Mădălina Iordache, Elena Franț, Alexandra Moșuțan și Natalia Bălășoiu. Ne-am bucurat de reluarea acestui campionat, care este reprezentativ pentru cluburile sportive școlare și care în trecut s-a organizat la Reșița. Suntem foarte mulțumiți de rezultate și vreau să felicit toți sportivii de la CSȘ Reșița. Majoritatea s-au clasat în primii opt sportivi ai fiecărei probe. Avem o generație bună și sper să se reia campionatul la Reșița, deoarece este o competiție spectaculoasă, iar întrecerea este acerbă de fiecare dată. Urmează Campionatul Național de seniori, care va fi în perioada 1-4 iunie, la Târgoviște. Apoi, va urma Campionatul Național de cadeți din perioada 22-26 iunie, tot la Târgoviște”, a declarat antrenoarea Nadia Câmpan.