REŞIŢA – La sediul Federaţiei Europene de Handbal, de la Viena, a avut loc marţi, 26 iulie a.c., tragerea la sorţi a meciurilor din cupele europene, ediţia 2011/2012.
În turul trei al Challenge Cup, HC Caraş-Severin va întâlni formaţia bulgară HK Spartak Varna. Primul joc se va disputa la Reşiţa, în 26 sau 27 noiembrie a.c., manşa a doua fiind programată în 3/4 decembrie a.c., în Bulgaria.
La prima vedere, echipa din Varna pare un adversar mai mult decât accesibil, handbaliştii reşiţeni putând fi consideraţi favoriţi. „Va fi un prim contact cu handbalul bulgar, ne-a declarat antrenorul Gligore Czari. Sigur, este sub cel românesc. Însă noi vom pregăti şi vom trata cele două meciuri cu maximă seriozitate, fiindcă ne dorim calificarea. Urmează să ne documentăm“.
Tot în Challenge Cup, Universitatea Suceava, a doua reprezentantă a României în această competiţie, va întâlni pe Bnei Hertzeliya (Israel).

