Caraş-Severin, Romania

„A avut loc şi o întâlnire de lucru cu primarul oraşului Pojarevac în vederea finalizării proiectelor pe Programul IPA – Cooperare Transfrontalieră România-Serbia 2011. În cadrul acestui program de cooperare transfrontalieră, Primăria municipiului Reşiţa va depune două proiecte împreună cu primăria oraşelor Pojarevac şi Veliko Gradiste pentru: reabilitarea, protecţia şi conservarea atracţiilor turistice, parte a patrimoniului cultural, în vederea includerii acestora în circuitele turistice (biserica tip sala Ogăşele din municipiul Reşiţa); promovarea realizării de produse ale culturii regionale comune, a evenimentelor artistice (festivaluri folclorice, spectacole, expoziţii, workshop-uri de artă) şi a schimburilor de meşteşuguri tradiţionale“, se arată într-un comunicat remis redacţiei, purtând semnătura primarului Reşiţei, Mihai Stepanescu.

Antoniu Mocanu