Caraş-Severin, Romania

Acţiunea a fost organizată de Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog (CPECA) Arad şi face parte din seria întâlnirilor tematice prilejuite de marcarea „Zilei Naţionale fără Tutun”.

Liceele „Aurel Vlaicu” din Arad şi „Mihai Veliciu” din Chişineu Criş, Colegiul Naţional „Elena Ghiba Birta”, Şcoala Generală Nădab şi Grupurile Şcolare din Cermei şi Sântana sunt instituţiile în care reprezentanţii CPECA au organizat sau vor organiza informări şi mese rotunde privind riscurile consumului de tutun.

„Împreună cu partenerii noştri, dorim să informăm şi să sensibilizăm populaţia în legătură cu beneficiile aduse de spaţiile fără fum de ţigară şi să încurajăm respectarea cadrului legislativ privind interzicerea fumatului în spaţii publice” – subliniază dr. Claudia Kristof, coordonator CPECA Arad.

D.D.