Caraş-Severin, Romania
Arhivă

2017

Browsing

REȘIȚA – Luni, în prima zi a evenimentului, jurnaliştii au fost voluntari pentru o zi şi au organizat o masă de prânz pentru 40 de copii din Centrul de zi pe care Fundaţia Humanitas Pro Deo Reşiţa îl administrează. Marți, reşiţenii sunt invitaţi la Time Cafe (în centrul Reşiţei) să aducă obiecte şi haine de care nu mai au nevoie, în cadrul acţiunii Free Ocico.

CARANSEBEŞ – O nouă întrerupere de apă va afecta, marţi, 16 mai, municipiul Caransebeş, după cum informează operatorul judeţean AquaCaraş. Serviciul va fi oprit între orele 9.00 şi 18.00, pe străzile Episcopiei (Mihai Viteazu), Mihail Halici, CD Loga – parțial şi Ardealului.

LUPAC – Un conducător auto şi-a pierdut viaţa în urma unui accident rutier produs luni, 15 mai, în jurul orei 13.35, pe DJ 581, în apropiere de Rafnic, sat aparţinător de comuna Lupac. Bărbatul, în vârstă de 47 de ani, din Giurgiova, conducea un autoturism dinspre Grădinari spre Reșița, iar în apropiere de intersecția spre Rafnic a pierdut controlul volanului, părăsind carosabilul şi răsturnându-se.

REŞIŢA – Mai multe percheziţii au vizat luni, 15 mai, o reţea implicată în afaceri cu maşini de lux furate, cu ramificaţii în Caraş-Severin, Timiş şi Bucureşti. Oamenii legii au şapte suspecţi, şase dintre ei fiind percheziţionaţi, iar afacerea implica angajaţi ai RAR Timiş, care facilitau punerea la punct a maşinilor furate, pentru ca ele să poată fi incluse în circuitul civil şi vândute la preţuri de lux unor cumpărători de bună credinţă.

CARANSEBEȘ – Prezent la finele săptămânii trecute în mijlocul locatarilor din cartierul Balta Sărată, primarul Felix Borcean a avut o veste excelentă pentru familiile care locuiesc în zona barăcilor. Edilul le-a transmis acestora că municipalitatea a obținut finanțarea de 24,79 milioane lei pentru proiectul „O șansă pentru comunitățile marginalizate din Caransebeș”, prin Programul Operațional Capital Uman, proiect demarat în mandatul fostului primar Marcel Vela.

REȘIȚA – Angajaţii Gărzii de Mediu au intrat în grevă. Şi au ieşit din ea pentru că s-au purtat negocieri. Voiau mărirea salariilor cu 50 la sută, un subiect care anul acesta este cel mai discutat, abordat şi aşteptat.