Caraş-Severin, Romania
Arhivă

2017

Browsing

MĂURENI – …şi au dat-o „în grija“ Ministerului Educaţiei. 38 de proiecte privind o serie de lucrări de amenajare, reabilitare, intervenţie, dotare şi chiar construire a unor unităţi de învăţământ din Caraş-Severin au primit finanţare pe programul PNDL II.

REȘIȚA – Rectificarea bugetară de zilele trecute a adâncit prăpastia dintre cele două formațiuni aflate în fruntea urbei. De la un buget cărora unii i s-au opus, dar care totuși a trecut, până la AquaCaraș, care n-a mai primit garanțiile pe care le spera pentru banii europeni, n-a fost decât un pas. După care au venit valurile de reacții despre cine ar fi avut prima vină.

CARAȘ-SEVERIN – Două accidente cu victime s-au produs în ultimele ore pe drumurile județului. Unul dintre ele la ieșirea din Lupac, spre Oravița, o persoană fiind rănită, iar altul pe DN 6, la Domașnea, între un tir și un autoturism, în cazul căruia o persoană este încarcerată. La cel de-al doilea incident a intervenit Detașamentul Caransebeș al ISU „Semenic“.

CARAȘ-SEVERIN – O echipă de scafandri din Mehedinți s-a alăturat, marți, pentru a doua zi consecutiv, căutărilor tânărului dispărut în lacul Gozna. Reamintim faptul că este vorba despre un tânăr de 24 de ani, care era la Văliug împreună cu alți prieteni; la un moment dat, patru au plecat să înoate și nu s-au depărtat de ponton mai mult de 6 metri, însă la mal n-au mai ajuns decât trei dintre ei. Potrivit autorităților, tânărul era din Filipine și avea cetățenie iordaniană.

REȘIȚA – Un aninean a venit în Valea Domanului. După trei ani în care a învățat fotbal sub îndrumarea tatălui său, chiar la clubul pe care acesta îl conduce, ACS Viitorul Anina 2014, anineanul Ciprian Badea s-a transferat în această săptămână la clubul fanion al județului Caraș-Severin, CSM Școlar Reșița.

SOCENI – Un bărbat de 26 de ani, din comuna Ezeriș, a fost grav rănit în urma unui accident rutier produs pe DN 58, luni seara, în jurul orei 22.30. Potrivit oamenilor legii, tânărul conducea dinspre Soceni spre Reșița, iar într-o curbă ușoară la stânga, din cauza vitezei, autoturismul a intrat în derapaj, răsturnându-se în afara drumului, pe partea stângă a sensului său de mers.

REȘIȚA – Echipa de handbal masculin, CSM Școlar Reșița, a efectuat luni seara primul antrenament de la înființare, fiind înscrisă în liga secundă. Ședințele de pregătire vor fi conduse deocamdată de Cristian Ionescu, Marius Grozăvescu și Sebastian Pârvan, iar de organizarea activității handbalistice se va ocupa Dorinel Gurbină. De asemenea, un lucru îmbucurător este faptul că, primul antrenament al noii echipe a fost unul cu public destul de numeros. Aproximativ 100 de reșițeni au fost prezenți luni seara în tribunele Sălii Polivalente, pentru a-i încuraja pe handbaliști.