Când vine vorba despre nevoile comunităţii, părerile aleşilor locali sunt împărţite. Unii cred că sunt importante curăţenia, parcările sau locurile de joacă, în timp ce pentru alţii esenţiale sunt locurile de muncă şi investitorii.
REŞIŢA – La Tribunalul Caraş-Severin s-au înregistrat miercuri cinci cereri de eliberare provizorie.Este vorba despre patru persoane cercetate în stare de arest în cazul de contrabandă în care au fost implicaţi şi poliţişti de frontieră, toţi fiind bănuiţi că ar fi sprijinit gruparea infracţională Halăs. Cea de a cincea cerere a fost depusă de primarul de Văliug, Marius Mocanu.
ORAVIŢA – În urma unui control efectuat pe data de 19 aprilie pe drumul dintre Oraviţa şi Anina, poliţiştii de frontieră au confiscat 1.376 de pachete de ţigări fără acte de provenienţă.
REŞIŢA – Sala Polivalentă a găzduit, recent, timp de două zile, întrecerile ediţiei a IV-a a „Trofeului Talbot“ la şah, concurs open, în sistem turneu elveţian, şapte runde. Au participat 28 de jucători, din Sibiu, Satu Mare, Moldova Nouă, Bocşa, Anina şi Reşiţa, turneul fiind cuprins în evidenţele federaţiei de specialitate, pentru calculul indicatorilor valorici.
REŞIŢA – Compartimentul Competiţii al F.R. de Handbal a stabilit, recent, componenţa celor patru grupe, din cadrul Turneului Semifinal pentru Juniori I. Echipa Liceului „Traian Vuia“ Reşiţa a fost repartizată în Grupa a IV-a, alături de C.S.Ş. Constanţa, Grupul Şcolar „1 Mai“ Ploieşti, Marta – Baia Mare şi C.S.Ş. Făgăraş.
REŞIŢA – În Piscina Olimpică din Piteşti s-au desfăşurat, recent, Campionatele Naţionale de înot pentru seniori şi juniori I. Dintre cei şase componenţi ai C.S. Şcolar – C.S. Municipal Reşiţa, cele mai bune rezultate le-a obţinut Daiana Şerboane.
REŞIŢA – Turneul de la Constanţa este decisiv pentru C.S. Ateneu în obţinerea medaliei de bronz. Turneul al III-lea, din play-off-ul Superligii de tenis de masă a reunit în sala de sport a Şcolii cu clasele I-VIII nr. 6 cele mai bune patru formaţii masculine din România, printre care s-a aflat şi C.S. Ateneu Reşiţa.
REŞIŢA – Se spune că de pe masa de Paşte nu poate lipsi carnea de miel, ouăle roşii, cozonacii şi pasca. Dar ce te faci dacă ai rămas şomer sau dacă leafa ţi-a fost tăiată de Guvernul Boc? Nu ai decât să-ţi pui pofta-n cui sau să te mulţumeşti cu codiţa mielului, oferită pe post de primă de actuala putere.
REŞIŢA – Un reşiţean are de achitat 300.000 de lei pentru ridicarea şi împrejmuirea, fără autorizaţie, a unei construcţii.
