REȘIȚA – CSM Reșița a învins marți, 6 august, cu scorul de 2-0, pe FCU 1948 Craiova, în prima etapă a Ligii 2! Practic, echipa lui Flavius Stoican a câștigat meciul încă din minutul 6, când deja Reșița avea 2-0 pe tabela de marcaj!

Rosso-nerii i-au luat tare pe olteni încă din startul partidei. În primul minut de joc Cioiu a executat o lovitură liberă care a nimerit bara, iar Andrei Lascu a urmărit balonul și a deschis scorul. Presiunea echipei reșițene a continuat, iar în minutul 5 Alexandru Negru a fost faultat în careu, după ce l-a driblat pe Mario Ilie, iar centralul a dictat lovitură de la 11 metri. Noul decar al Reșiței, Florian Haită, a înscris de la punctul cu var cu un șut plasat în partea stângă, portarul Craiovei sărind pe celălalt colț. Următorul moment important al partidei a fost în minutul 12, când jucătorul oaspeților Tudor Oltean a văzut al doilea cartonaș galben după un fault la Haită și astfel FCU Craiova a rămas în 10 oameni încă din primul sfert de oră. Avea să se încheie 2-0 în favoarea Reșiței, deoarece până la finalul meciului oltenii nu și-au creat ocazii, iar Reșița ar fi putut marca prin Ianis Doană, dar  jucător a trimis puțin pe lângă poartă din poziție favorabilă.

Așadar, primul pas spre Superligă a fost deja făcut de CSM Reșița, iar antrenorul Flavius Stoican rămâne neînvins pe teren propriu de când este pe banca echipei din Valea Domanului.

CSM Reșița: Goga, Elton da Silva, Dudea (cpt.), Rimovecz, Al. Negru, Dam. Isac, Cioiu (D. Fărăgău 81′), Chera (Fota 81′), Haită (Samake 61′), Lascu (Doană 87′), Andrei Burlacu (Tucaliuc 81′) Rezerve: Dincă, Bocșan, Bărboianu, M. Angelov.

FCU Craiova: C. Sandu, R. Negru, Padula (Blidar 87′), Lekiatas, Tud. Oltean, Sidibe (Lumbu 46′), Dr. Albu (cpt.), Vl. Pop (Abbey 85′), M. Ilie (Tr. Ciubotaru 58′), Ibrahim, Cl. Bălan (Andr. Dragu 58′). Rezerve: Gurău, Bounaas, Ct. Albu, Ghindovean.

În etapa a II-a, CSM Reșița va întâlni pe 10 august, de la ora 11, CSC Dumbrăvița, pe teren propriu.