REŞIŢA – Încă nu este sezonul cireşelor, motiv pentru care în Piaţa Reşiţa Sud era un singur coş cu cireşe.
Scumpe, doamnă, scumpe, dar daţi-mi totuşi o chită! Îi spuneau trecătorii femeii care avea la colţul Pieţei Reşiţa Sud un coş cu cireşe. Chita costă un leu, o jumătate de kilogram 15 lei. „Nu am vândut foarte multe pentru că, într-adevăr sunt scumpe, dar nici eu nu le pot lăsa mai ieftine. Cine vrea totuşi să guste, cumpără o chită să-şi facă pofta“, ne-a spus doamna cu cireşele. Nu ne-a spus de unde le-a cules, insista însă că sunt curate, sănătoase, nu sunt din magazin.
În schimb, au apărut căpşunile. Frumoase şi îmbietoare. „Sunt şi gustoase“, ne spune vânzătorul. La 12 lei kilogramul, aproape că-şi permit mai mulţi. „În curând vor veni oltenii şi va fi plin de căpşuni. Acuma nu se prea vând, de aia şi suntem doar câţiva care le avem“, ne-a spus unul dintre cei trei comercianţi din piaţă care aveau căpşuni.
În rest, în piaţă este o adevărată aventură de culori şi mirosuri. Comercianţii le ştiu pe toate: politică, administraţie, mersul trenurilor. Doar timp să ai să prinzi frânturi de vorbe şi zvonuri. Cu vânzarea? Stau bine. „Miercurea şi pe mijlocul săptămânii nu prea e vânzare mare, dar lunea şi sâmbăta facem bani frumoşi. E adevărat, oamenilor li se pare scump, dar munca noastră puţini o ştiu“, ne-a spus o doamnă ce vindea verdeţuri.
Reîntorcându-ne la cireşe, suntem convinşi că dacă doamna nu ar sta într-un colţ le-ar fi vândut imediat. Pentru pofta lui, omul plăteşte. Un bilet la teatru sau la un spectacol e mult dacă trebuie să plătească 30 de lei, dar pentru un kilogram de cireşe şi pofta lui se găsesc oricând 30 de lei…
