Caraş-Severin, Romania

Dan Alexa este şi anul acesta jucătorul care a văzut cele mai multe avertismente dintre jucătorii alb-violeţi. În cele nouă jocuri cât a evoluat în acest sezon pentru Poli, Alexa a fost avertizat cu cartonaşul galben de cinci ori. În prima ligă doar Todea de la UTA a fost de mai multe ori „îngălbenit” decât „Chirurgul” de la Poli, arădeanul ajungând la cota de şapte avertismente. În topul durilor din lotul antrenat de Dusan Uhrin, Alexa este urmat îndeaproape de Cânu, cu patru cartonaşe galbene. Bucur, Srhoj, Ganea şi Abiodun sunt ceilalţi timişoreni care au fost sancţionaţi pentru intrări dure sau discuţii în contradictoriu cu arbitrii. În total, cei şase jucători au primit un număr de 18 cartonaşe galbene. Timişorenii nu stau deloc rău nici când vine vorba despre cartonaşele roşii încasate. Ionel Ganea (foto) a fost eliminat deja de două ori de la începutul sezonului, ultima eliminare culminând cu suspendarea timp de 22 de etape. Australienii Shroj şi McKain au fost şi ei înroşiţi câte o dată, mărind numărul eliminărilor la patru în acest an. În ritmul în care alb-violeţii primesc cartonaşele, Dusan Uhrin se va confrunta cu probleme mari în returul campionatului, pentru că este greu de crezut că în etapele viitoare Alexa sau Cânu nu vor mai fi avertizaţi, iar dacă vor ajunge la opt cartonaşe galbene, la fiecare avertisment primit după acest număr, jucătorul în cauză va sta pe tuşă timp de o etapă. Alexa este „expert” în acest sens, sezonul trecut fiind singurul jucător de la Poli care a făcut cunoştiinţă cu rigorile regulamentului prezentat. Ca un fapt interesant, în final mai amintim că jucătorii lui Uhrin au primit mai multe cartonaşe galbene, 18 la număr, decât au încasat goluri, 16 la număr, numărul golurilor primit fiind oricum foarte mare, dacă ţinem cont că nu au trecut decât 10 etape din acest sezon.

Cosmin Bradu
[email protected]

factbox
Avertismente
Cartonaşe galbene
Alexa – 5
Cânu – 4
Bucur – 3
Shroj – 3
Ganea – 2
Abiodun – 1
Cartonaşe roşii
Ganea – 2
McKain – 1
Shroj – 1