CARANSEBEȘ – Asta după noul mod de calcul al bugetelor locale pe 2018 şi înseamnă aproximativ bugetul de investiții pentru acest an.
Primarul Felix Borcean spune însă că nu se vor stopa investițiile în municipiul de pe Timiș și Sebeș. Pierderea se va resimți cel mai tare la încasările din cotele pe impozitul pe venit, care, după estimări, vor fi mai mici cu aproape 1 milion de euro.
„Treaba asta cu bugetul am mai spus-o de mai multe ori. Bugetul va fi afectat destul de consistent, cam cu echivalentul bugetului pentru investiții din acest an. Asta nu înseamnă că nu vom mai avea investiții în 2018, bugetul va fi recreionat astfel încât toate capitolele să fie cât mai echilibrate. Am avut o oarecare speranță în momentul când s-a discutat în comisiile de buget-finanțe din parlament, însă toate speranțele noastre s-au spulberat după votul în plen. Va fi un an mai sărac, păcat că este anul Centenarului Marii Uniri, măcar pentru acest lucru bugetele comunităților locale trebuiau să rămână neafectate de aceste măsuri. Va fi un an bun pentru angajații din administrație și va fi un an prost pentru Primărie. Vor fi creșteri salariale, nu spectaculoase, undeva la 6 procente am calculat noi, dar un an prost pentru Primărie pentru că bugetul va fi afectat destul de sever în urma acestor măsuri”, a precizat edilul-șef al Caransebeșului.
Iar scăderea cotei din impozitul pe venit și creșterile salariale nu sunt singurele măsuri care vor afecta bugetul local, pentru că municipalitatea va trebui, spre exemplu, să contribuie cu 10% la salariile asistenților persoanelor cu handicap sau să plătească tichetele de vacanță ale angajaților. Chiar și așa însă, primarul Felix Borcean exclude o majorare a taxelor și impozitelor locale pentru 2018.