Calendarul EURO 2020. Italia-Turcia joacă în deschidere! - Caon.ro

Caraş-Severin, Romania

Potrivit UEFA.com, turneul de fotbal EURO 2020, ce are loc între 11 iunie- 11 iulie, este găzduit de 12 orașe de pe continent, printre care și București. Semifinalele şi finala se joacă la Londra. Nefiind calificată la această competiție, echipa României va fi spectatoare la acest turneu final.

Primul meci care se va disputa la București, din cele patru, va avea loc duminică, 13 iunie, când Austria va juca împotriva Macedoniei de Nord, de la ora 19. În 29 iunie, în capitala României va avea loc și o optime de finală.

Toate cele 51 de meciuri de la Campionatul European din acest an vor fi difuzate de Pro TV și Pro X.

Meciurile EURO 2020 din București:

Grupa C: Austria – Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00)

Grupa C: Ucraina – Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00)

Grupa C: Ucraina – Austria (21 iunie, ora 19:00)

Optimi de finală: 1F – 3A/B/C (28 iunie, ora 22:00)

Meciul de deschidere va fi cel dintre Italia și Turcia, pe 11 iunie, pe Stadio Olimpico din Roma. Finala va avea loc la Londra, pe Wembley.

Grupele EURO 2020

Grupa A (meciuri la Roma şi Baku): Turcia, Italia, Ţara Galilor, Elveţia

Grupa B (Copenhaga şi Sankt Petersburg): Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia

Grupa C (Amsterdam şi Bucureşti): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord

Grupa D (Londra şi Glasgow): Anglia, Croaţia, Scoţia, Cehia

Grupa E (Sevilla şi Sankt Petersburg): Spania, Suedia, Polonia, Slovacia

Grupa F (Munchen şi Budapesta): Ungaria, Portugalia, Franţa, Germania

Program

Meciurile din grupe

Vineri, 11 iunie:

Turcia – Italia (22:00, Roma, Grupa A)

Sâmbătă, 12 iunie:

Ţara Galilor – Elveţia (16:00, Baku, Grupa A)

Danemarca – Finlanda (19:00, Copenhaga, Grupa B)

Belgia – Rusia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Duminică, 13 iunie:

Anglia – Croaţia (16:00, Londra, Grupa D)

Austria – Macedonia de Nord (19:00, Bucureşti, Grupa C)

Olanda – Ucraina (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Luni, 14 iunie:

Scoţia – Cehia (16:00, Glasgow, Grupa D)

Polonia – Slovacia (19:00, St Petersburg, Grupa E)

Spania – Suedia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Marţi, 15 iunie:

Ungaria – Portugalia (19:00, Budapesta, Grupa F)

Franţa – Germania (22:00, Munchen, Grupa F)

Miercuri, 16 iunie:

Finlanda – Rusia (16:00, St Petersburg, Grupa B)

Turcia – Ţara Galilor (19:00, Baku,Grupa A)

Italia – Elveţia (22:00, Roma, Grupa A)

Joi, 17 iunie:

Ucraina – Macedonia de Nord (16:00, Bucureşti, Grupa C)

Danemarca – Belgia (19:00, Copenhaga, Grupa B)

Olanda – Austria (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Vineri, 18 iunie:

Suedia – Slovacia (16:00, St Petersburg, Grupa E)

Croaţia – Cehia (19:00, Glasgow, Grupa D)

Anglia – Scoţia (22:00, Londra, Grupa D)

Sâmbătă, 19 iunie:

Ungaria – Franţa (16:00, Budapesta, Grupa F)

Portugalia – Germania (19:00, Munchen, Grupa F)

Spania – Polonia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Duminică, 20 iunie:

Italia – Ţara Galilor (19:00, Roma, Grupa A)

Elveţia – Turcia (19:00, Baku, Grupa A)

Luni, 21 iunie:

Macedonia de Nord – Olanda (19:00, Amsterdam, Grupa C)

Ucraina – Austria (19:00, Bucureşti, Grupa C)

Rusia – Danemarca (22:00, Copenhaga, Grupa B)

Finlanda – Belgia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Marţi, 22 iunie:

Cehia – Anglia (22:00, Londra, Grupa D)

Croaţia – Scoţia (22:00, Glasgow, Grupa D)

Miercuri, 23 iunie:

Slovacia – Spania (19:00, Sevilla, Grupa E)

Suedia – Polonia (19:00, St Petersburg, Grupa E)

Germania – Ungaria (22:00, Munchen, Grupa F)

Portugalia – Franţa (22:00, Budapesta, Grupa F)

Optimi de finală

Sâmbătă, 26 iunie:

1: 2A – 2B (19:00, Amsterdam)

2: 1A – 2C (21:00, Londra)

Duminică, 27 iunie:

3: 1C – 3D/E/F (19:00, Budapesta)

4: 1B – 3A/D/E/F (22:00, Sevilla)

Luni, 28 iunie:

5: 2D – 2E (19:00, Copenhaga)

6: 1F – 3A/B/C (22:00, Bucureşti)

Marţi, 29 iunie:

7: 1D – 2F (19:00, Londra)

8: 1E – 3A/B/C/D (22:00, Glasgow)

Sferturi de finală

Vineri, 2 iulie:

Sfert 1: Câştigătoarea optimii de finală 6 – câştigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)

Sfert 2: Câştigătoarea optimii de finală 4 – câştigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă, 3 iulie:

Sfert 3: Câştigătoarea optimii de finală 3 – câştigătoarea optimii de finală 1 (19:00, Baku)

Sfert 4: Câştigătoarea optimii de finală 8 – câştigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

Semifinale

Marţi, 6 iulie:

Semifinala 1: Câştigătoarea sfertului 2 – câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri, 7 iulie:

Semifinala 2: Câştigătoarea sfertului 4 – câştigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

Finala

Duminică, 11 iulie:

Câştigătoarea semifinalei 1 – câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra).