Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – CSU Reșița a avut un reprezentant pe podium la Campionatul Balcanic U22.

La finalul lunii iulie, la Skopje, în Macedonia, a avut loc Campionatul Balcanic U22 la volei de plajă. În competiția masculină, la start s-au aliniat 14 echipe din 8 țări, iar la feminin au fost 12 echipe din tot atâtea țări. O veste bună pentru CSU Reșița a venit din competiția masculină, acolo unde România a avut o echipă formată din Lucian Bădiceanu, reprezentantul clubului nostru, și Andrei Crișan (LPS Bihorul Oradea). Tricolorii au avut o evoluție remarcabilă la această competiție balcanică și au dus România pe treapta a treia a podiumului de premiere.

România a învins Kosovo și Serbia 2, cu același scor, 2-0, apoi a trecut de Bulgaria 1, cu 2-1. În semifinale, Lucian Bădiceanu și Andrei Crișan au fost învinși de Moldova 1, cu 2-0, pentru ca în finala mică să triumfe în fața echipei Bulgaria 2, cu scorul de 2-0, intrând astfel în posesia medaliilor de bronz. În finala mare, Bulgaria 1 – Moldova 1, scor 2-1.