Caraş-Severin, Romania

Zilele acestea, reprezentanţii instituţiilor agricole din Caraş-Severin lămuresc sătenii asupra formelor de sprijin de care pot beneficia şi asupra altor probleme cu care aceştia se confruntă.

Agricultorii pot primi informaţii şi despre soiurile de plante cultivate în zona lor sau despre locaţiile de unde pot cumpăra sămânţa necesară pentru înfiinţarea culturilor agricole de toamnă.

Cinci direcţii

Cele cinci echipe mixte se deplasează simultan în localităţile rurale din judeţ, iar întâlnirile au loc la primăriile comunelor.

Prima dintre cele cinci echipe se deplasează astăzi, 13 septembrie, în localităţile Bănia, Eftimie Murgu, Prigor şi Lăpuşnicel. A doua echipă va merge pe traseul Moldova Nouă, Gârnic, Cărbunari.

Cea de-a treia se va afla în localităţile Păltiniş, Sacu, Copăcele, Constantin Daicoviciu. A patra echipă se va întâlni cu agricultorii din Buchin, Bolvaşniţa, Bucoşniţa, Slatina-Timiş, Armeniş, iar cea de-a cincea va merge în Berzovia, Măureni, Ramna, Vermeş.

Întâlnirile încep la orele 10.00, respectiv 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 şi vor continua în zilele următoare.

Ionel Ivaşcu

[email protected]