Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – Prăjituri, carne şi ciocolată care nu întruneau condiţiile pentru vânzare au fost confiscate de comisari.Pe parcursul lunii decembrie a.c., comisarii Protecţiei Consumatorilor au desfăşurat o acţiune tematică de control privind calitatea, modul de comercializare şi etichetare a alimentelor specifice sărbătorilor de iarnă.

Au fost verificate mai multe produse, printre care carne preambalată, produse zaharoase, ciocolată şi produse din ciocolată, produse de cofetărie, produse de patiserie. Au fost controlaţi 18 operatori economici din judeţ, atât din mediul urban cât şi din mediul rural, fiind depistate abateri la zece dintre aceştia.

În urma acţiunilor de control efectuate, au fost întocmite 18 documente de control dintre care zece procese verbale de constatare a contravenţiilor prin care s-au aplicat cinci amenzi contravenţionale în valoare totală de 5.000 de lei şi cinci avertismente, fiind dispusă oprirea temporară de la comercializare până la remedierea deficienţelor de etichetare a unor produse cu abateri de etichetare în cantitate de 61 kg şi în valoare de 720 de lei.

Patru operatori economici au fost sancţionaţi contravenţional cu amenzi în cuantum total de 4.000 de lei pentru informarea incompletă a consumatorilor asupra elementelor de identificare şi caracterizare ale produselor existente la comercializare şi etichetă de produs netradusă în limba română (la carne, bomboane de ciocolată, produse de patiserie şi cofetărie), fiind dispusă oprirea temporară de la comercializare până la remedierea deficienţelor de etichetare a unor produse cu abateri de etichetare.

La un operator economic din Caransebeş au fost constatate abateri în ceea ce priveşte încadrarea produselor în data durabilităţii minimale, după caz, în data limită de consum stabilite de producător, acesta fiind sancţionat contravenţional, produsele cu abateri fiind oprite definitiv de la comercializare şi distruse. Cinci operatori economici au fost sancţionaţi contravenţional pentru neaafişarea preţului, în mod vizibil şi într-o formă neechivocă.

Flavius Rotariu