REȘIȚA – Luptătoarea Alina Vuc n-a reușit să câștige nicio medalie la Campionatul Mondial de seniori din Norvegia. Reşiţeanca a luptat în meciul pentru bronz cu o reprezentantă a Mongoliei, Otgonjargal Dolgorjav, dar fost învinsă destul de clar. În urma acestui rezultat, Alina a încheiat pe locul 5 competiţia feminină a categoriei 50 de kg!

În cadrul Mondialului, sportiva legitimată la Steaua a învins-o în optimi pe norvegianca Ramona Eriksen, a trecut în sferturi de Madison Bianca Parks din Canada, dar a pierdut apoi semifinala cu japoneza Remina Yoshimoto şi meciul pentru bronz mondial, în faţa luptătoarei din Mongolia.

La ediţia precedentă a Mondialelor, găzduită de Kazahstan în 2019, Alina Vuc obţinea pentru România medalia de argint.

„Locul 5 la Campionatul Mondial de la Oslo! Vă mulțumesc tuturor celor care m-ați susținut și mi-ați transmis gândurile voastre bune, atât de ziua mea cât și în timpul competiției!”, este mesajul transmis de reșițeanca Alina Vuc.