REŞIŢA – Săptămâna aceasta se derulează Studenţiada, cel mai mare festival organizat de studenţi pentru studenţi.În perioada 19-25 noiembrie 2012, Uniunea Naţională a Studenţilor din România aduce în mijlocul studenţilor o nouă ediţie a festivalului „Studenţiada“. Timp de o săptămână, studenţii şi tinerii din capitală şi din alte 15 centre universitare vor putea beneficia de o serie de activităţi distractive, culturale, sportive şi de carieră. „Studenţiada“ este cel mai mare festival organizat de studenţi pentru studenţi.
Liga Studenţilor din Universitatea Eftimie Murgu din Reşiţa a pregătit un program ce a debutat luni, cu lansarea unui concurs de fotografie pe Facebook. Marţi, în Corpul D, au fost programate de la ora 13.00 o întâlnire cu angajatorii, iar de la 15.00, una cu reprezentanţii societăţilor bancare.
Miercuri, curtea universităţii va deveni scena unei expoziţii despre Reşiţa Veche şi a unei expoziţii de caricaturi, urmată, la ora 19.00, de o întâlnire la o cafenea. Joi, de la ora 11.00, debutează o zi dedicată mişcării şi întrecerilor, în curtea universităţii; la ora 17.00, în Sala Multimedia, vor debuta dezbateri pe teme sociale iar la ora 21.00 au fost programate concursuri de karaoke.
Vineri, de la ora 14.00, la baza sportivă a DJST, de lângă bazin (dacă vremea nu permite, activităţile se mută în sala de sport), au loc diferite competiţii, iar la ora 19.00, la Centrul de Plasament „Speranţa“ – o seară de film şi jocuri de masă pentru copii. Pentru sâmbătă, a fost programată o excursie, iar duminică, studenţii vor fi provocaţi să-şi amintească de copilărie, totul încheindu-se cu anunţarea câştigătorilor diferitelor concursuri.
Antoniu Mocanu
