REŞIŢA – Mai bine de jumătate dintre angajaţii din sistemul sanitar îşi asigură echipamentele din bani proprii.
Centrul de Cercetare şi Dezvoltare „Solidaritatea“ a trimis redacţiei Jurnal CS rezultatele unui studiu asupra calităţii vieţii profesionale şi a tendinţei de migraţie a personalului din sistemul sanitar.
Realizat în decursul a doi ani, acest studiu scoate în evidenţă o parte dintre problemele cu care se confruntă România la capitolul Sănătate. Astfel, 81,9% dintre persoanele intervievate, angajaţi în cadrul sistemului sanitar, consideră că lucrează în condiţii periculoase şi foarte periculoase, iar 65,6% au declarat că echipamentul individual de protecţie este insuficient (în 16,1% acesta lipsind în întregime).
În aceste condiţii, nici nu e de mirare că 83,7% dintre ei spun că riscul de îmbolnăvire profesională este ridicat şi foarte ridicat, cu atât mai mult cu cât nu mai puţin de 58,9% dintre ei îşi asigură echipamentul individual de lucru din venituri proprii. În ceea ce priveşte aceste venituri, în 63,7% din cazuri acestea se situau sub 1.500 de lei pe lună, 18,4 procente situându-se chiar sub 1.000 de lei.
Evident, gradul de nemulţumire faţă de salarii este unul pe măsură – 92,1%. Printre alte probleme se regăsesc şi orele de lucru peste program neplătite sau lipsa timpului liber.
De altfel, într-un recent interviu acordat Jurnal CS, senatorul cărăşean Iosif Secăşan, vicepreşedinte al Comisiei pentru Sănătate Publică, amintea ca principale motive pentru nemulţumirile angajaţilor din sistemul sanitar lipsa dotării cu echipamente şi medicamente, lipsa de perspectivă şi salariile.
Nina Curiţa
