Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – Comentariile legate de modificarea Statutului poliţistului au amuţit la decizia Curţii. După ce preşedintele Traian Băsescu a promulgat la începutul acestei săptămâni actul normativ prin care se modifică Legea nr. 360/2002 privind Statutul poliţistului, sindicaliştii cărăşeni în uniformă au rămas în aşteptare.

Şi asta după ce, în prealabil, săptămâna trecută, Curtea Constituţională a respins sesizarea unor deputaţi privind neconstituţionalitatea legii respective.

Demnitarii amintiseră că, prin modificările făcute la Statutul poliţistului, rămâne la dispoziţia primului ministru să ia orice măsură referitoare la Ministerul Administraţiei şi Internelor. Poliţiştii aveau statut de funcţionari publici speciali, iar în urma modificărilor făcute, ei pot fi disponibilizaţi printr-un singur ordin al ministrului, ceea ce este neconstituţional, în acceptul celor ce s-au opus legii.

Plenul Camerei a decis, în 31 mai, ca din 1 ianuarie 2012, reconversia profesională a poliţiştilor al căror raport de serviciu încetează în urma reorganizării unităţii sau a reducerilor de posturi să se facă în următoarele şase luni după adoptarea acestor măsuri.

Modificările aduse Statutului poliţistului, care urmează să intre în vigoare de la 1 ianuarie 2012, mai prevăd că procedura şi cazurile de modificare sau suspendare a raporturilor de serviciu ale poliţistului vor fi stabilite prin ordin al ministrului Administraţiei şi Internelor. Tot din 1 ianuarie 2012, activitatea şi conduita poliţiştilor vor fi evaluate o dată pe an, iar concluziile vor fi consemnate în evaluarea anuală prin acordarea unui calificativ (foarte bine, bine, satisfăcător, nesatisfăcător).

„Nici măcar nu mai putem comenta ceva hotărât de Centru şi care a trecut deja prin faţa Curţii Constituţionale… Nu există semnale nici în privinţa disponibilizărilor, aşa cum s-au primit de către colegii noştri din minister – jandarmi şi pompieri. E doar zvonistică, şi noi aşteptăm acum lucruri concrete. Totul se va hotărî la nivel central, iar noi nu putem să facem prea multe acum“, ne-a declarat inspectorul principal Mircea Cherteş, liderul de sindicat din cadrul IPJ Caraş-Severin.