În ultima şedinţă a Consiliului Judeţean Caraş-Severin, consilierul Vasile Zaberca a atras atenţia asupra faptului că parcul de sculptură de la Gărâna este în paragină.
„M-am plimbat într-o zi până la Gărâna şi vreau să vă spun că starea în care a ajuns parcul de sculptură m-a întristat cumplit, una dintre lucrări chiar e răsturnată într-o vale. E apreciabil faptul că se lucrează la drumul spre munte, dar nu putem lăsa în paragină acel obiectiv. Avem un judeţ frumos, lucruri frumoase, dar dacă nu facem ceva serios pentru turismul nostru nu e bine. Haideţi să lăsăm în urma noastră, după acest mandat, măcar un program serios de turism“, a precizat Zaberca.
Preşedintele Consiliului Judeţean, Sorin Frunzăverde, i-a răspuns: „Haideţi să nu batem câmpii cu orice preţ. E important ce aţi spus însă acel parc nu e al Consiliului Judeţean, ci al comunei Brebu Nou. Vom discuta cu primarul de acolo să se ocupe de problemă“.
Parcul de sculptură monumentală de la Gărâna este ideea sculptorului Bata Marianov şi a fost concretizată pe timpul prefectului Marcel Vela.
Nina Curiţa

