Caraş-Severin, Romania

În zilele noastre, puţini tineri îşi mai petrec timpul liber citind o carte. În vederea promovării lecturii în rândul elevilor, învăţătoarea clasei a II-a C, de la Şcoala Nr. 2 din Reşiţa, Maria Ciontea, derulează, pe parcursul anului şcolar 2010-2011, proiectul educaţional „Cartea, prietena mea dragă“. Sub genericul „Să ne bucurăm de luna cadourilor“, Librăria „Semn de Carte“ a găzduit, ieri, o nouă acţiune din cadrul acestui proiect.

Astfel, fiecare din cei 19 elevi ai clasei a II-a C a cumpărat câte o carte, din propriile economii, pe care o va oferi cadou unui coleg, luni, 6 decembrie, de Sf. Nicolae. „În acest weekend, elevii vor studia cartea achiziţionată, iar de Sf. Nicolae o vor oferi colegului ales de ei, împreună cu o dedicaţie şi cu succinte explicaţii asupra alegerii făcute. Sunt bucuroasă că deşi proiectul a demarat în luna octombrie, cei mici sunt atraşi de lectură, vor să descopere lucruri noi şi au învăţat cum să găsească în dicţionar cuvintele necunoscute“, ne-a declarat Maria Ciontea.

Înainte de a părăsi librăria „Semn de Carte“, care alături de Centru de Carte „Banatica“, este partenerul proiectului, elevii au cântat şi au recitat poezii, iar la final au vizionat filmul „Crăiasa Zăpezii“.