Caraş-Severin, Romania

Se ştie că spitalele din Caraş-Severin, şi în general toată sănătatea din judeţ, duc o lipsă acută de medici şi cadre medii sanitare. La această situaţie se mai adaugă încă una cu urmări deosebit de grave dacă ar fi pusă în practică: trimiterea medicilor şi a personalului sanitar în concediu fără plată.

În unele secţii există doar câte doi medici specialişti, iar în altele, chiar unul singur, cum este cazul secţiei ORL. Să nu mai pomenim de faptul că unii medicii sunt în concediu medical sau cel legal iar numărul bolnavilor este deosebit de mare în această perioadă.  În aceste condiţii, o mare parte a medicilor a decis ca să vină la lucru, chiar dacă sunt conştienţi că nu vor fi plătiţi pentru aceste zile lucrate.

Radiologul Dan Simion spune: „la noi este flux continuu şi ar trebui să se ţină cont de asta. Nu putem fi amestecaţi cu funcţionarii de la ghişeu, chiar dacă suntem bugetari“. Pe de altă parte, medicul radiolog Victoria Roşoagă, şef Secţie de imagistică medicală din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă, spune că: „nu pot trimite bolnavii acasă şi să le spun că suntem în «neplătit». Noi trebuie să muncim, chiar dacă suntem trimişi acasă forţat. Medici radiologi sunt din ce în ce mai puţini. Un coleg a făcut atac cerebral în gardă şi este în concediu medical. De la oboseală i s-a tras! În aceste condiţii, nu pot asigura continuitatea pe secţie, mai ales că noi deservim spitalul şi mai ales, Unitatea de Primiri Urgenţe“

 Şi medicul chirurg, Romeo Dumitrescu, spune: „sunt conştient că este criză iar eu sunt mai patriot de felul meu. Încă mai am noţiunea de sacrificiu, dar nu sunt de acord cu această situaţie. La noi nu merge nimeni acasă fiindcă chiar şi dacă un medic lipseşte, se vede imediat. Oamenii sunt conştienţi că li se va lua din bani, dar ne sacrificăm“.

Cât despre decizia conducerii care a întocmit din start pontajele pe luna noiembrie cu câte patru zile de concediu fără plată pentru fiecare angajat, doctorul Dumitrescu se arată indignat.

El mai spune că „totuşi nu sunt în clar cu ceva. Eu ştiu că pentru a rămâne în concediu fără plată, trebuie să faci o cerere, lucru pe care noi, Secţia de chirugie, nu l-a făcut. Şi atunci, măsura este legală totuşi?“

Sorin Goruianu
[email protected]