Caraş-Severin, Romania

Potrivit prognozei meteo, iarna îşi va intra în drepturi de la începutul lui decembrie. Chiar dacă legislaţia rutieră nu obligă şoferii să-şi echipeze corespunzător maşinile în sezonul rece, majoritatea conducătorilor auto o fac pentru a evita incidentele nedorite din trafic. Costurile pregătirii vehiculelor sunt mari dacă ne gândim că numai schimbarea anvelopelor costă câteva sute de lei.

Un set de cauciucuri pentru sezonul rece costă pentru o maşină marca Dacia, 540 de lei, pentru o Dacia Logan, 960 de lei, în timp ce pentru un BMW seria 3 preţul ajunge la 1.375 de lei. O altă investiţie sunt lanţurile, indispensabile celor care merg la munte. În funcţie de dimensiunile anvelopelor, preţul acestora variază între 56 şi 890 de lei. Conducătorii auto nu au cum să omită de pe lista cumpărăturilor antigelul sau lichidul de parbriz (rezistent la îngheţ).

Preţul unui litru de concentrat, din care se obţin între trei şi patru litri de antigel, este de 8-25 de lei, în timp ce un litru de lichid de parbriz costă 10 lei. La toate aceste cheltuieli se adaugă răzuitorul, pentru care şoferii trebuie să scoată din buzunare încă 10 lei.

Pentru a circula în condiţii de siguranţă pe timpul iernii, este important ca şoferii să treacă înainte de căderea primilor fulgi şi pe la service-ul auto, pentru a-şi verifica sistemul de iluminat şi cel de frânare, sau pentru a-şi înlocui uleiul. O inspecţie într-un service din municipiu poate costa între 50 şi 1.000 de lei, în funcţie de complexitatea lucrării. În ciuda acestor costuri, şoferii sunt conştienţi că astfel de investiţii sunt necesare: „Am fost chiar acum două săptămâni cu maşina la servici pentru a-mi schimba uleiul. Lanţuri am de anul trecut, iar cauciucuri mi-am cumpărat doar pe spate. Am şi lopată, iar când urc pe Semenic am întotdeauna un săculeţ cu nisip în portbagaj“, ne-a spus Alexandru Szabo.