Nici nu treci bine graniţa cu Serbia şi iniţiativa antreprenorială se face simţită. După 10-15 km se văd pensiunile, cramele, micile unităţi de producţie. Totul merge ca „pe bandă“, iar marele câştigător este comunitatea locală.
Colaborare benefică
Aceste aspecte au fost punctate de prof. Olaru în dialogul cu cei nouă proprietari de pensiuni, prezenţi ieri la dezbaterea organizată de Oficiul Judeţean de Consultanţă Agricolă (OJCA) Caraş-Severin. „Propunem să mergeţi în vizită în Serbia, cei de acolo ar fi încântaţi. Aveţi ce învăţa şi puteţi stabili colaborări transfrontaliere“, a încheiat Olaru. Şi se pare că o asemenea ieşire, care va dura o zi, va putea fi organizată în luna septembrie 2008.
Bazele unei colaborări vor putea fi puse în toamnă. Conducerea OJCA intenţionează „cuplarea Festivalului Răchiei de la noi cu Festivalul Vinului din Serbia“, în exprimarea directorului Pavel Nefir. În acest mod, turiştii sârbi vor veni în Caraş-Severin, iar românii vor putea lua parte la sărbătoarea din ţara vecină.
Puternici, împreună
Din discuţii a reieşit că, pentru a susţine asemenea iniţiative, agroturismul are nevoie de o formă asociativă. Cea mai potrivită este cooperativa, care dă pensiunilor posibilitatea de a desfăşura activităţi comerciale şi le deschide o arie mai largă de desfăşurare.
Pe această bază s-a constituit Cooperativa Agricolă a Proprietarilor de Pensiuni Agroturistice din Banatul Montan (CAPPABM). Cooperativa este condusă de Ilie Boboescu, o are ca trezorier pe dna Laura Loidl, iar sediul provizoriu este la Camera de Comerţ Caraş-Severin.
„Turismul înseamnă activitate de zonă, în care organizarea este necesară pentru a putea realiza trasee turistice şi pachete de servicii. În turism, oricât ai fi de bun, nu poţi realiza nimic de unul singur“, a mai spus Pavel Nefir. În prezent, în judeţ, există aproximativ 50 de pensiuni. Cooperativa înfiinţată ieri va deveni mai puternică pe măsură ce numărul membrilor CAPPABM va creşte.
Ionel Ivaşcu