Caraş-Severin, Romania

MOLDOVA NOUĂ – Copiii din Moldova Nouă au, începând din această săptămână, oportunitatea de a practica baschetul în cadrul unui program organizat de primăria orașului, în parteneriat cu ACS Cristina Ciocan!

Antrenamentele sunt coordonate de Cristina Ciocan, fosta mare internațională și  jucătoare de performanță, cu experiență în competiții din Statele Unite, Spania și Israel. De-a lungul carierei, aceasta a fost desemnată în mai multe rânduri cea mai bună jucătoare din România și a obținut medalii alături de naționala feminină de baschet.

După retragerea din activitate, s-a dedicat antrenoratului și formării tinerelor talente la Reșița. Programul este destinat copiilor cu vârsta de peste 6 ani, care își doresc să practice baschetul la nivel organizat și, pe termen lung, să facă performanță. Ședințele de pregătire vor avea loc lunea și miercurea, de la ora 16:00, la Sala de Sport a orașului. Primarul Adrian Torma a subliniat importanța inițiativei pentru comunitate: „Sportul formează tineri responsabili, competitivi și cu spirit de echipă. Ne dorim ca acești copii să crească aici, în Moldova Nouă, cu cei mai buni antrenori.”

Inițiativa reprezintă un nou pas în diversificarea activităților sportive dedicate copiilor din oraș, oferindu-le șansa de a se dezvolta într-un cadru organizat și profesionist. „Îmi doream de ceva vreme să mă extind și în alte orașe din județ, însă nu am avut curajul să fac acest pas până acum. În ultima perioadă, fiind concentrată pe secția de handbal, pe dezvoltarea și promovarea ei, am descoperit că în Moldova Nouă copiii nu au prea multe variante pentru a practica sport în mod organizat. Am luat legătura cu domnul primar Adrian Torma și am avut marea surpriză să descopăr că este un susținător al sportului, în special al baschetului. Acțiunea de promovare a baschetului din data de 24 februarie a fost un real succes, copiii fiind extrem de încântați să înceapă să descopere tainele acestui sport. Din această săptămână am început cu drag și entuziasm antrenamentele la Moldova Nouă! Personal, abia am așteptat! Activitatea din Reșița continuă la fel ca până acum.”, a declarat antrenoarea Cristina Ciocan Acea.

JCS-Ștefan Moraru

Adaugă comentariu