Caraş-Severin, Romania

CARAȘ-SEVERIN – Ne referim la media zilnică a dispozitivelor de siguranță publică, prezenți la datorie pentru liniștea cetățenilor în minivacanță!

Potrivit Poliției județului, pentru perioada 18-21 aprilie, au fost luate măsuri de intensificare a acțiunilor, astfel că peste 180 de polițiști vor acționa zilnic pentru siguranța cetățenilor, pentru asigurarea ordinii și liniștii publice.

Vor fi la datorie polițiști din structurile de ordine publică, investigații criminale, poliție rutieră, arme explozivi substanțe periculoase, acțiuni speciale și din alte structuri. Aceștia vor fi prezenți în special în locurile aglomerate, în cele în care sunt planificate manifestări publice, în zona lăcașurilor de cult și pe principalele artere rutiere ale județului. Iar în noaptea de Înviere vor fi intensificate activitățile de patrulare.

În minivacanță, vor fi folosite zilnic, în medie, 65 de autospeciale, iar pe principalele artere rutiere, polițiștii vor acționa cu aparatele radar, fixe și mobile.

Polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Caraș-Severin sunt pregătiți să răspundă prompt, conform atribuțiilor, la orice sesizare sau reclamație a cetățenilor, pentru asigurarea unui climat de siguranță corespunzător în această minivacanță.“, transmite IPJ CS.

La rândul lor, atât înainte, cât și în timpul minivacanței prilejuite de Sfintele Sărbători Pascale, zilnic vor acționa și peste 100 de pompieri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Semenic“ al județului Caraș-Severin, cu mijloace tehnice și autospeciale de intervenție.

„Pe linie preventivă, pompierii cărășeni derulează controale la lăcașuri de cult și vor urmări dotarea cu stingătoare, menținerea liberă a căilor de evacuare, exploatarea în condiții de siguranță a instalațiilor electrice și asigurarea accesului autospecialelor de intervenție la construcțiile bisericești și hidranții exteriori.“, transmite ISU.

Atât salvatorii, cât și polițiștii transmit cărășenilor să se bucure de o minivacanță liniștită, lipsită de evenimente nedorite, sărbători binecuvântate și Paște Fericit.

JCS-A.M.

Adaugă comentariu