Acest lucru a fost posibil datorită îndeplinirii tuturor condiţiilor prevăzute de către HG 590/2006.
Din acest moment, Moldomin va rămâne cu licenţa minieră şi uzina, în timp ce concernul va fi operatorul minier, producţia depinzând în totalitate de Energo Mineral.
„Deja concernul a făcut primele demersuri pentru angajarea muncitorilor disponibilizaţi. Eu doresc ca Energo Mineral să-şi desfăşoare activitatea cu succes, iar din partea noastră va primi tot sprijinul. Am fost numit director în 2005 şi am declarat că salvarea vine de la privatizare. S-a dovedit că am avut dreptate“, ne-a relatat directorul general al SC Moldomin SA, Victor Tiugan.
