Timpul: Se ţin parlamentarii de treabă de când a început sesiunea? Care partid e cel mai silitor?
Bogdan Olteanu: Sunt cam aceiaşi care se ţineau de treabă şi în sesiunea trecută. N-am să vorbesc despre colegii din PNL. Cel mai silitor partid e întotdeauna UDMR. Sunt întotdeauna prezenţi, îşi susţin întotdeauna proiectele de legi, amendamentele, votează întotdeauna aşa cum au stabilit înainte în partid…
Timpul: Daţi un pronostic: va trece moţiunea?
B.O.: Nu cred că va trece, pentru că în urmă cu şase luni li s-a părut că e un program de guvernare foarte bun şi o echipă bună. Nu cred că s-au întâmplat foarte multe lucruri rele de atunci.
Timpul: Poate sunt nemulţumiţi că, din toate realizările Guvernului, nu li se atribuie nimic, deşi au susţinut Guvernul…
B.O.: Iertaţi-mă, dar Guvernul e format din liberali. Realizările Guvernului sunt ale liberalilor. Sistemul democratic aşa funcţionează: când un Guvern are succese, sunt ale Guvernului! Nerealizările Guvernului se contabilizează la Opoziţie! E responsabilitatea lor ca partid de opoziţie să speculeze nereuşitele Guvernului, dar dacă cineva îşi închipuie că pe faţa pământului un partid de opoziţie poate să-şi asume succesele guvernării e naiv. Nu s-a întâmplat niciodată aşa ceva!
Timpul: Şi cum rămâne cu susţinerea lor de până acum?
B.O.: Păi, susţinerea lor de până acum e la fel de valabilă ca şi cea a PD-ului. 80% din legile Guvernului Tăriceanu 3 au fost susţinute şi de către PSD, şi de către PD! Asta se vede şi pe site-ul Camerei Deputaţilor. Faptul că eşti în Opoziţie nu înseamnă că nu votezi nici o lege a Guvernului, pentru că dacă iei credite pentru infrastructură, dacă faci proiecte de lege privitoare la dezvoltare, agricultură sau reformă, pe astea le votează toată lumea, nu ai motiv să nu le votezi. Iar cele mai multe proiecte ale Guvernului, genul acesta de proiecte legislative sunt.
Timpul: Unii preconizează că PNL va ajunge un partid de nişă. Cum le răspundeţi?
B.O.: Ne interesează să ne lărgim bazinul electoral, care este acum undeva la 25%. Miza noastră e să fim un partid de peste 20%.
Timpul: Credeţi că e posibil în România un Guvern în care să coabiteze PSD, PD şi PNL?
B.O.: Sigur că da, se numeşte Frontul Salvării Naţionale! Nu, nici nu cred că e bine aşa ceva, pentru că avem idei diferite şi trebuie să ni le susţinem în mod diferit. Eu am fost întrebat de ce nu vrem noi să facem guvern cu PSD. Şi am zis, hai să le luăm la rând: noi vrem cotă unică, ei vor să mărească impozitele pentru cei care câştigă mult, noi vrem retrocedarea proprietăţilor, ei nu vor, noi vrem reforma Justiţiei, ei nu o vor, noi am înfiinţat fondurile de pensii private, ei nu sunt de acord, noi suntem pentru o serie de proiecte ecologice, inclusiv o Românie fără cianuri, ei votează o Românie cu cianuri. Păi nu avem cum să guvernăm împreună! Gândiţi-vă dacă băgăm şi PD-ul în treaba asta! Deja nu mai ajungem nicăieri împreună! Fiecare trebuie să aibă ideile lui şi, atunci când reuşeşte să adune susţinerea publică, să şi le pună în aplicare.
Timpul: I-aţi vedea pe cei de la PD guvernând împreună cu PSD?
B.O.: Sincer, pe cei de la PD nu i-aş vedea, dar pe Traian Băsescu l-aş vedea oricând, guvernând cu oricine… Eu am spus-o şi în iunie, când PD depusese o moţiune, şi până la urmă s-a dovedit că am avut dreptate când am zis că Băsescu s-a întâlnit cu Geoană, că au negociat, că le-a propus să susţină moţiunea şi să-i ia la guvernare. E adevărat că la vremea respectivă PSD a avut suficientă minte încât să nu aibă încredere în Băsescu. Rămâne de văzut ce vor face pe mai departe.
Timpul: Consideraţi că PNL a pierdut electorat prin încercarea de demitere a lui Traian Băsescu?
B.O.: În orice caz, PNL nu a servit dorinţelor electoratului său, care în mare măsură nu dorea demiterea preşedintelui. Eu sper să ne ţinem alături acel electorat.
Timpul: A fost o greşeală strategică a PNL?
B.O.: Nu, a fost o incapacitate de convingere şi de comunicare în a arăta că noi avem dreptate, şi nu Băsescu.
Timpul: Care credeţi că e principalul defect al politicianului român?
B.O.: Fără îndoială, lipsa de reprezentativitate. E o criză a reprezentativităţii. Oamenii nu se simt reprezentaţi nici la nivel local, nici la nivel naţional. De aici apare şi discuţia pentru votul uninominal.
Carte de vizită
BOGDAN OLTEANU
Data şi locul naşterii: 29.10.1971, Bucureşti.
Starea civilă: căsătorit, doi copii.
Studii: 2001 – MBA, Institutul Bancar Român & City University, Seattle; 1997 – licenţiat în Drept, Universitatea Bucureşti.
Funcţii politice: 2002 – în prezent – preşedintele Curţii de Onoare şi Arbitraj PNL; 2001-2002 – membru supleant al Biroului permanent PNL; 1998-2000 – preşedintele Tineretului Naţional Liberal; 1993-1996 – secretar general al Organizaţiei Studenţilor Liberali, membru PNL din 1991.
Demnităţi: din martie 2006, preşedinte al Camerei Deputaţilor; decembrie 2004-martie 2006 – ministru Delegat pentru Relaţia cu Parlamentul; 1997 – consilier al ministrului de stat, ministrul Industriei şi Comerţului.
Călin Corpaş
