Una dintre cele mai importante manifestări culturale din judeţ s-a încheiat. Desfăşurarea celei de-a treia ediţii a Colocviului Naţional de Regie de la Reşiţa a susţinut intenţiile organizatorilor: nevoia unui eveniment teatral; interesul publicului; Teatrul din Reşiţa are capacitatea de raportare la fenomenul teatral românesc.
Pentru noi, cele două spectacole prezentate: „Domnişoara Nastasia“ şi „Monumentul“ au demonstrat nivelul teatrului reşiţean. Spectacolele invitate ale teatrelor din Arad, Oradea, Ploieşti s-au confruntat cu publicul şi cronicarii dramatici prezenţi la eveniment.
Publicul s-a bucurat şi a înţeles diversitatea operelor regizorale selectate. Radu Afrim, Claudiu Goga şi Alexandru Dabija, nume importante în regia de teatru românească, au provocat comentarii profesionale interesante în colocviile fiecărei zile.
Spectacolul Teatrului din Vârşeţ a avut de asemenea parte de o primire, din partea publicului, surprinzătoare, fiind răsplătit cu îndelungi aplauze.
Finalul celor şase zile de colocviu găseşte Reşiţa teatrală într-o formă bună. Posibilităţile de dezvoltare ale acestui proiect sunt nenumărate. Rămâne ca ediţiile viitoare să se bucure din ce în ce mai mult de interesul publicului.
Mălina Petre
