Mult aşteptatul moment al reîntâlnirii cu publicul reşiţean a însemnat, duminică, 14 octombrie a.c., o victorie fără joc a echipei Futsal Municipal Reşiţa (fosta Silvanus).
Fără viză medicală
Pentru simplul şi penibilul motiv că jucătorii C.F.F. Clujana Cluj-Napoca au făcut circa 400 de km, ca să fie sancţionaţi de arbitri că nu au avut viza medicală pe carnetele de legitimare.
Aceasta spre dezamăgirea celor doi tehnicieni principali, Carol Gurgu, respectiv Cristian Alexandru Dulca, dar şi a spectatorilor prezenţi în sala de sport a Liceului de Artă „Sabin Păutza“, din Reşiţa. „Îmi pare rău de clujeni, că au făcut atâţia kilometri, dar trebuie să respect regulamentul“, ne-a declarat Bogdan Sorescu (Piteşti), unul dintre cei doi arbitri.
În aceste condiţii, reşiţenii au câştigat cu 3-0, la „masa verde“, mulţumindu-se şi cu un joc-şcoală.
Antrenorii Carol Gurgu şi Viorel Lolea au avut la dispoziţie următorul lot de jucători: Giurcanu, Băncilă – Cremene, Raul Uţiu, Mălăin, Bârcean, Fetescu, Cănăvoiu, Mozici, Buda, Alin Radu, Curală.
În etapa viitoare, a VI-a, duminică, 21 octombrie a.c., Futsal municipal Reşiţa se va deplasa la Quasar Deva.
Marius Moraru
