În urma votului acordat de către plenul Senatului, prefecţii şi subprefecţii îşi vor depune declaraţiile de avere la Secretariatul General al Guvernului (SGG), şi nu la sediul prefecturii, aşa cum era prevăzut până în prezent în lege. Această modificare a survenit datorită desfiinţării funcţiei de secretar general al prefecturii, care era persoana desemnată să primescă declaraţiile de avere şi să emită o dovadă a depunerii lor. Însă, cu toate acestea, Guvernul a propus respingerea legii, precizând că astfel se va aglomera activitatea SGG.
Contactat telefonic, prefectul Aradului, Gavril Popescu, ne-a declarat că nu are nimic împotriva faptului că declaraţia sa de avere va ajunge la Bucureşti şi nu la Arad cum era până în prezent. În plus, prefectul ne-a îndrumat să consultăm site-ul web al Prefecturii Arad pentru a putea citi declaraţia depusă de acesta la mijlocul lunii septembrie. Popescu ne-a declarat că „cine doreşte să îmi cunoască averea şi veniturile pe care le-am avut poate să verifice documentul care există pe site-ul web al Instituţiei Prefectului Arad. Nu am nimic de ascuns în faţa cetăţenilor Aradului”.
Milioanele prefectului
Astfel, din declaraţia de avere a prefectului Aradului reiese că acesta a avut un venit anual fiind consilier judeţean de peste 300 de milioane lei (ROL). Dar prefectul Popescu are şi un alt venit de peste 400 de milioane anual provenit din arendarea şi darea în chirie a unui teren, respectiv birou. Nici acţiunile nu sunt de neglijat în ceea ce îl priveşte pe prefectul judeţului nostru, valoarea la zi a tutror acţiunilor pe care le deţine însumând peste 400 de milioane. Cât despre contul domnului prefect pe care l-a declarat, acesta însumează nu mai puţin de 25.000 euro şi a fost deschis în anul 2003. Alte veniri pe care le-a mai avut prefectul Gavril Popescu anul trecut au provenit din vânzarea unor acţiuni şi automobile.
Terenuri şi imobile
În ceea ce prevesc terenurile, prefectul deţine două terenuri agricole de 60, respectiv 70 de hectare, ambele depăşind 1.300.000 de lei, valoare de impozitare. Nici la domeniul clădiri, Popescu nu stă foarte prost, deţinând nu mai puţin de patru imobile, două de locuit, un birou şi un cabinet. Toate cele patru imobile sunt cumpărate de prefect.
A.G.
