REŞIŢA – De luna viitoare apa va curge la robinetele domănenţilor.
Încă din 2015 aceştia au aşteptat răbdători ca promisiunile făcute de municipalitate să se adeverească şi să se poată bucura de toate facilităţile oferite de statutul de cartier al unei reşedinţe de judeţ. Iată că toamna anului 2017 a venit cu o veste bună… lucrările la instalaţia de apă au luat sfârşit, urmând ca cetăţenii să depună cereri de racordare. De această investiţie vor putea beneficia cele 318 familii din Doman cărora primarul Ioan Popa le-a promis şi asfaltarea drumurilor, după finalizarea lucărilor la sistemul de canalizare.
„Am făcut ultimele probe şi avem aproape 8 bari. Sistemul de apă este pregătit. Cetăţenii din Doman care vor să aibă apă potabilă vor trebui să facă cerere la Aquacaraş pentru a se racorda. Sunt două variante pentru aceasta, varianta contorizată sau pauşal. Eu, personal, recomand să-şi facă pe varianta contorizată. Pentru canalizare, lucrările sunt finalizate în proporţie de 29-30%. Se lucrează în forţă şi sperăm ca într-o perioadă scurtă de timp să fie funcţională şi canalizarea“, a declarat primarul Reşiţei, Ioan Popa amintind și faptul că aceleaşi procese de modernizare vor avea loc şi în cartierele Moniom, Secu şi Cuptoare: „În toate aceste cartiere, după finalizarea lucrărilor de apă şi canal, străzile vor fi refăcute“.
Până la punerea în funcţiune a noii instalaţii, Primăria transportă în zonă apă potabilă de două ori pe zi.
