REȘIȚA – Cupa Banatului Montan la șah a fost câștigată de echipa Gugulanii Caransebeș.
În spațiul special amenajat la Sala Polivalentă din municipiul de pe Bârzava a avut loc o nouă ediție a Cupei Banatului Montan la șah pe echipe, cu participarea a nouă echipe de seniori și cinci de juniori. Echipele de seniori au fost alcătuite din câte trei jucători, iar cele de juniori din câte doi jucători, în total 37 de participanți. Au participat echipe din Reșița, Caransebeș, Timișoara, Dudeștii Noi și Șag. Favorita, conform coeficienților valorici ELO, echipa Gugulanii Caransebeș (cu maestrul FIDE Suciu Dinu-Simi, candidatul de maestru Alexandru Tunaru și jucătorul de categoria I, Horia-Ion Irimia) nu a dat nicio șansă celorlalte echipe. Pe locul al doilea s-a clasat echipa CSS 1 Timișoara, care a aliniat un trio de forță, cu Ursan, Juravle și Coman, ce s-a impus în toate celelalte întâlniri, cu excepția celei cu învingătorii competiției. Pe locul al treilea s-a clasat echipa Old Boys Reșița, în componența Daniel Florin Cernea, Gheorghe Stroescu și Horia-Luș Chițibea (toți trei jucători de categoria I). La juniori s-a impus clar echipa Timișul Șag (Andrei Antal și Daniel Dobridoreanu), urmată de Gloria Reșița (Alin Stîngu și Anca-Maria Tecliș) și Neinspirații (Lois-Eunice Ivan și Mihai Roman).
„Din echipele de juniori reșițene, cea intitulată Regii de Fier (în componența Daniel Cristian Pădurean, David Datcu-Goiceanu, Andu Mihai Buga) a corespuns parțial exigențelor întrecerii, clasându-se pe locul 4 la seniori. Echipa Moroasa (fratii Korcsek și Claudiu Gogu) a fost depășită de nivelul tehnic ridicat. Dacă la juniori participarea a fost mai redusă atât numeric, cât și valoric, la seniori am avut surpriza să avem un număr record de echipe, unele dintre ele chiar foarte puternice”, a spus Mihai Bolintiș, președintele Asociației Județene de Șah Caraș-Severin, for care a asigurat premii în bani, cupele și medaliile venind din partea DSJ Caraș-Severin.
