Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – Ministerul Finanţelor a redactat un proiect de ordonanţă de Guvern prin care urmează să fie modificat Codul Fiscal. O noutate este majorarea semnificativă a accizelor la carburanţi de la 1 septembrie.

Un litru de carburant ar urmă să se scumpească cu 45 de bani, deci la Reşiţa se va apropia de 6 lei. Astfel că cine dă acum pe 28 de litri 152 de lei (vorbim de benzina de cea mai bună calitate, care costă acum la Reşiţa 5, 44 de lei), de la 1 septembrie pe aceeaşi cantitate va da 164 de lei.