REȘIȚA – Doi angajați ai unei firme reșițene au ajuns, în dimineața de marți, 29 august, la spital, în urma unui incident produs la serviciu, care a și fost raportat la ITM. Cei „doi muncitori, de 43, respectiv 57 de ani, au fost răniți în timpul operaţiunii de fixare a unei bene pe un autocamion.
Din cauza cablurilor de legare fixate greşit în cârligul podului rulant, siguranţa cârligului s-a rupt, iar bena s-a răsucit lovindu-i pe cei doi. Persoanele rănite au fost transportate la Spitalul Judeţean Reşiţa pentru îngrijiri. Un inspector de muncă din cadrul Compartimentului Control Securitate şi Sănătate în Muncă s-a deplasat la faţa locului. Conform prevederilor legale, cercetarea acestui eveniment soldat cu incapacitate temporară de muncă se va efectua de către angajatorul în cauză. Ulterior, dosarul ce conţine concluziile cercetării va fi depus la Inspectoratul Teritorial de Muncă Caraş-Severin în vederea avizării“, ne informează Mihaela Aga, purtătorul de cuvânt al ITM Caraș-Severin.
