Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – Muncitorul Reșița – FK Odorheiu Secuiesc 3-13 (1-7), în Liga I de futsal.
Echipa de futsal, Muncitorul Reșița, a pierdut duminică, 27 august, prima partidă oficială de pe teren propriu din acest sezon împotriva formației FK Odorheiu Secuiesc, cu scorul de 13-3. La Sala Polivalentă din Reșița, echipa oaspete și-a arătat superioritatea față de fotbaliștii Muncitorului. Golurile reșițenilor au fost înscrise de Zamfir, Avramovici și Mitru. Din păcate, problemele financiare cu care se confruntă Muncitorul sunt foarte mari, iar dacă în perioada imediat următoare Antonie Burtea nu va găsi soluțiile necesare, singura echipa sportivă din Reșița care activează în prima ligă din România, se va desființa.

„Nu sunt președintele clubului, sunt un antrenor de avarie. Este foarte greu să stai pe bancă și mi-am dat seama de acest lucru la acest meci. Este mult mai frumos și mai ușor în lojă. Am încercat să dau indicațiile cele mai bune la băieți atât cât am putut eu, dar am avut un adversar foarte puternic în fața noastră. Odorheiu Secuiesc este o echipă cu tradiție în futsal, au pe bancă fostul antrenor al echipei naționale, deci era destul de greu pentru noi să ne putem bate de la egal la egal cu această formație. Am încercat să le punem probleme și să facem câteva scheme de joc pe care le-am exersat la antrenamente. Unele au ieșit, altele nu, iar unele faze nu s-au terminat așa cum ne-am fi dorit noi, pentru că nu suntem toți zi de zi la antrenamente. Unii lucrează, nu pot veni tot timpul la sală și cred că n-am fost niciodată în această situație. Lucrul cel mai cert este acela că dacă nu se rezolvă în cel mai scurt timp aceste probleme, va fi dezastru pentru Muncitorul Reșița. Etapa viitoare vom juca la Timișoara, iar apoi va veni o pauză de două săptămâni când va juca echipa națională. Sper ca în acea pauză competițională să se clarifice lucrurile la acest club. Chiar dacă publicul continuă să vină la meciurile noastre, nu putem să facem mai mult. Nu putem aduce jucători de valoare fără bani. Vreau să le mulțumesc sponsorilor care ne-au sprijinit până în acest moment și îmi doresc foarte mult să nu ne desființăm. Dacă în perioada imediat următoare nu vom găsi soluții, din păcate, ne vom desființa. De jocul cu Odorheiu nu am ce să mai spun, deoarece, ne confruntăm cu probleme mult mai mari”, a declarat Antonie Burtea, antrenorul echipei Muncitorul Reșița.