Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – Finanţiştii cărăşeni şi-au anunţat, la redacţie, o nouă zi de proteste. De data aceasta nu în stil japonez, cu banderolă, ci unul în toată regula, cu întreruperea lucrului. La faţa locului, însă, nu am găsit decât două mâini de funcţionari cu câteva fluiere, care ne-au declarat că nu sunt abilitaţi să vorbească, nici măcar despre durata sau nemulţumirile care i-au determinat să protesteze. Mai mult, protestul a devenit unul împotriva fotografiilor şi chiar al presei.

Mai multe am putut afla însă de la oamenii care au bătut drumul degeaba până la Fisc. Lucrurile nu sunt prea greu de înţeles, pentru că potrivit unui raport vizând primul trimestru al acestui an, unul din zece contribuabili cărăşeni nu-şi depune de bună voie declaraţiile la Fisc. Iar din cei care fac voluntar acest lucru, unul din patru nu plăteşte nimic! Să ne mai întrebăm de ce unii dintre funcţionarii Fiscului cărăşean nu doresc să fie fotografiaţi stând?