Primul incendiu, din 17 iulie 2007, a cuprins un teren proprietate a primăriei Bozovici. Autospeciala cu apă şi spumă a Gărzii de Intervenţie din localitate, a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Semenic“, a sosit la faţa locului la solicitarea de la ora 16.27.
Conform comandantului gărzii, 50 de metri pătraţi de vegetaţie uscată au ars datorită autoaprinderii.
După 25 de minute, intervenţia ISU a fost solicitată la Greoni, unde au ars 1.000 de metri pătraţi de vegetaţie uscată.
Sursa de aprindere pare să fi fost o ţigară aruncată la întâmplare. Focul a fost stins de locuitorii din Grădinari, mobilizaţi de primărie, împreună cu membrii Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă din comună.
Al treilea incendiu a izbucnit pe terenul lui Ion Sporea, localnic din Moldoviţa. Focul, care putea cuprinde pădurea din apropiere, a ars vegetaţia uscată de pe trei hectare. Datorită terenului accidentat, pompierii, solicitaţi să intervină la ora 17.41, au parcurs 4 km pe jos. Focul a fost stins cu sprijinul a 20 de localnici.
Ionel Ivaşcu
