Parcă nici amenzile nu-i mai sperie. Când sunt luaţi la întrebări, dau vina pe clienţi, care ar fi cerut în mod expres să fie lăsaţi să coboare în acele locuri. Poliţiştii comunitari le-au declarat război tuturor şoferilor care sfidează legea. În ultimele săptămâni a curs cu amenzi între 500 şi 1000 de lei. Doar doar îi vor disciplina pe toţi acei conducători auto care îşi parchează maşinile pe trotuare, pe spaţiile verzi, în staţii.
Cele mai multe nereguli au fost constatate în intersecţia dintre Calea Şagului şi str. Ana Ipătescu, dar şi în Piaţa Bălcescu, în staţia RATT a troleibuzului 11 de pe str. Simion Bărnuţiu, pe Bdul Regele Ferdinand, precum şi pe străzile din jurul Catedralei. Mulţi dintre şoferi se apără spunând că locurile de parcare sunt prea puţine, lucru perfect adevărat, care însă nu-i scapă de sancţiuni.
