Activităţile de proiect ce vor fi derulate au menirea să îi facă pe tineri să înţeleagă principiile democratice, să cunoască drepturile şi obligaţiile cetăţeneşti, să înţeleagă diversitatea culturală şi comunitatea internaţională.
În acest scop se vor organiza două seminarii. Prima activitatea va avea loc pe teritoriul României, în tabăra de la Râul Alb, unde vor participa 38 de persoane din Reşiţa şi Torac, câte 8 elevi din fiecare şcoală parteneră, profesori formatori, tinerii din Asociaţia Cogito, inspectori de specialitate, profesori universitari.
A doua activitate se va desfăşura în Serbia (tabăra de la Vârşeţ). Aici vor participa alţi elevi, pentru ca fiecare membru din Consiliul Elevilor să devină formator.
Oana Copocean
