Pentru curăţarea şi spălarea pasajului, constructorii au cerut ajutorul pompierilor, care au ,,intervenit” rapid cu o autospecială. Dis de dimineaţă, aceştia s-au mobilizat la locul cu pricina, iar dupa o jumatate de oră de instructaj, şi-au legat furtunurile la cisternă şi s-au apucat de treabă.
Au spălat cu străşnicie marcajele vopsite, balustradele de protecţie şi carosabilul. ,, Am apelat la ajutorul pompierilor pentru a curăţa marcajele rutiere de praf, pentru că dacă se depune mizeria pe ele, atunci când sunt proaspat trasate, nu se vor mai vedea noaptea, iar pompierii au o presiune mai mare în furtunuri decât cei de la RETIM. Dar se poate spune ca este si o pregatire înainte de inaugurare sau mai bine zis de predare a lucrării, dat find faptul ca va fi prezent la aceasta si ministrul”, ne-a spus şeful de şantier. Tot mâine ministrul Orban va mai participa la inaugurarea a înca două pasaje, unul la Moraviţa şi unul la Voiteg.
