Presedintele Alexandru Toth spune ca se astepta ca recursul facut la CAF sa
fie respins. „Ma asteptam, pentru ca s-au facut presiuni. Nu ma surprinde
ca a ajuns la CF Liberty, dar aveam o alta parere despre cei de acolo. Pe Iacob
nu puteam sa-l opresc, pentru ca el si-a depus cererea de reziliere a contractului,
el a vrut sa plece.
Ne-am judecat pâna la capat, iar el trebuie sa returneze circa 50.000
de euro, bani cheltuiti cu el în perioada petrecuta la FC Bihor. În
plus, conform regulamentului FRF, jucatorul ar trebui sa fie suspendat între
8 si 16 etape”, afirma presedintele Toth.
„Am scapat de calvar”
În schimb, Iacob se declara fericit sa va putea juca din nou, el nemaijucând
într-o partida oficiala din 9 iunie, când a marcat doua goluri la
Lugoj, contribuind la salvarea FC Bihor de la retrogradare. „Ma bucur
ca am scapat de acest calvar. Mi-a fost foarte greu sa ma antrenez de unul singur
pe toata perioada litigiului.
De asemenea, sunt bucuros ca am scapat de raul pe care a vrut sa mi-l faca
presedintele de la FC Bihor. Dorinta mea a fost sa plec afara, dar nu m-au lasat,
facându-mi un mare rau. Trebuie sa returnez vreo 30.000 de euro, desi
ei solicita 50.000, iar de suspendare nici nu poate fi vorba.
Cu noua mea echipa sper sa avem rezultate cât mai bune, iar în
plan personal îmi doresc sa îmi apar titlul de cel mai bun fotbalist
al Seriei a II-a luat în perioada petrecuta la FC Bihor, pe care o consider
una deosebit de frumoasa si fasta pentru mine”, spune Iacob.
Fotbalistul a sustinut în vara probe de joc la echipa italiana Brescia
Calcio, care l-a trimis acasa când FC Bihor a cerut lamuriri privind situatia
jucatorului aflat sub contract cu gruparea oradeana.
Teodor Biris
